Aktualności

28 kwietnia 2017 23:30 | Aktualności

RAJD MŁODZIEŻY- WIOSNA

W sobotę 8 kwietnia 2017 r. uczestniczyliśmy w XXVII Rajdzie Młodzieży „Wiosna 2017”. Rajd rozpoczął się w nowo otwartym Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie, które jest oddziałem Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Na początku wysłuchaliśmy interesującej opowieści pana ppłk. Wojciecha Grobelskiego o powstaniu muzeum, zgromadzonych eksponatach oraz o 150 rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. Później obejrzeliśmy wystawę tradycji i uzbrojenia Wojsk Obrony Przeciwlotniczej od początku ich istnienia do współczesności. Bardzo ciekawa była wystawa plenerowa sprzętu artyleryjskiego, rakietowego i radiolokacyjnego. Ale największą atrakcją było wejście do samolotu pasażersko – transportowego JAK – 40.

            Dalszą część rajdu przebyliśmy na piechotę, wędrując po leśnych szlakach Góry Chełmskiej. Były to: czarny Szlak Pielgrzymkowy im. Papieża Jana Pawła II, żółty szlak Pętla Tatrzańska, Pomorska Droga św. Jakuba oraz Ścieżka Przyrodniczo – Edukacyjna „Wzgórza Morenowe”. Na 10 km trasie wspinaliśmy się na dość wysokie wzniesienia i schodziliśmy po stromych stokach w dół. Dla wielu był to sprawdzian sprawności i wytrzymałości.

             Rajd zakończył się na szczycie Góry Chełmskiej, która jest najwyższym nadmorskim wzniesieniem Pomorza Środkowego o wysokości 137 m. n.p.m..  Jest uważana za świętą górę, która od średniowiecza jest miejscem pielgrzymkowym kultu maryjnego. Odwiedziliśmy Sanktuarium Przymierza z  kaplicą i znajdującym się w niej obrazem Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, która otoczona jest różańcem z 59 głazów połączonych ozdobnym łańcuchem.

            Po zjedzeniu zupy i krótkim odpoczynku, odbył się konkurs krajoznawczy. Wręczone zostały dyplomy, nagrody i odznaki turystyczne:

  • W konkursie krajoznawczym – II miejsce w grupie młodszej uzyskała Adrianna Woltmann z kl. IV oraz I miejsce w grupie starszej Oliwia Specyał z kl. V;
  • Popularną OTP otrzymali – Mateusz Styczeń z kl. IIIb, Oliwia Sroczyńska i Marcin Harasim z kl. IV;
  • Dyplom uczestnictwa odebrały Nikola Zimnicka z kl. I i Amelka Siadul  z kl. IIIb.

 

 Opiekun Szkolnego Koła Turystyczno – Krajoznawczego

                                                          – H. Siegieda

Przeczytano: 279 razy. Wydrukuj|Do góry

RAJD MŁODZIEŻY- WIOSNA 2017