Aktualności

03 grudnia 2016 19:16 | Aktualności

RAJDOWE ANDRZEJKI

Tradycyjnie już w listopadzie Koszaliński Oddział PTTK organizuje rajd andrzejkowy. W sobotę 19 listopada 2016r. odbył się XXV Rajd Pieszy „Andrzejki 2016”. Tym razem nie musieliśmy daleko jeździć, gdyż rajd rozpoczął się w Wierzchominie. 225 turystów zebrało się przy kościele pw. Św. Piotra i Pawła z 1784r., w wieży którego znajduje się zabytkowy dzwon z 1733r. Po krótkim powitaniu wyruszyliśmy na 10 km trasę. Początkowo prowadziła ona drogami polnymi i ścieżkami leśnymi, a później niebieskim szlakiem rowerowym. Przez znaczną część towarzyszyło nam błoto i kałuże.

Po drodze zatrzymaliśmy się przy dwóch rezerwatach florystycznych – „Wierzchomińskie Bagno ( o pow. 44 ha) i „Warnie Bagno”( o pow. 518 ha). Na ich obszarze chroni się torfowiska z charakterystycznymi roślinami – żurawiną, bagnem zwyczajnym, rosiczką oraz największe w Polsce stanowisko wiciokrzewu pomorskiego. Obydwa rezerwaty znajdują się na obszarze chronionym Sieci Natura 2000.

Rajd zakończył się w Warninie w świetlicy środowiskowej obok remizy Ochotniczej Straży Pożarnej. Na strudzonych piechurów jak zwykle czekała gorąca zupa. Można też było kupić pyszne ciasta i ciasteczka z andrzejkowymi wróżbami.

Odbył się konkurs krajoznawczy, w którym nagrodę pocieszenia odebrała Oliwia Specyał z kl. V. Wręczone również zostały odznaki turystyczne i dyplomy:

  • Srebrne Siedmiomilowe Buty – otrzymała Lena Gołuchowska z kl. I ( tym razem był dyplom i odznaka, której na poprzednim rajdzie zabrakło);
  • Złote Siedmiomilowe Buty – Amelia Siadul z kl. IIIb, Piotr Kwiecień z kl. IIIa i Oliwia Sroczyńska z kl. IV;
  • Dyplom uczestnictwa odebrałaNikola Zimnicka z kl. I.

    Opiekun Szkolnego Koła Turystyczno – Krajoznawczego – H. Siegieda

 

Przeczytano: 270 razy. Wydrukuj|Do góry

ANDRZEJKI 2016