29 maja 2016 18:52 | Aktualności

RAJD „SIEDMIOMILOWE BUTY”

W sobotę 14 maja 2016 r. wybraliśmy się na XXXVII Rajd Pieszy „Zdobywamy Siedmiomilowe Buty”. Tym razem nasz rajd połączony był z IV Rajdem „Czerwony Kur”, organizowanym przez Nadleśnictwo Manowo.  Ponad 300 turystów spotkało się przy kościele w Rosnowie. Zadowoleni , z dwiema plakietkami, wyruszyliśmy na 8 km trasę. Wędrowaliśmy razem z leśnikami przez piękne tereny leśne Nadleśnictwa Manowo. Mogliśmy posłuchać o ochronie środowiska przyrodniczego, życiu lasu oraz bezpieczeństwie przeciwpożarowym. W Leśnictwie Zacisze odwiedziliśmy Teren Doświadczalny, gdzie przywraca się „udomowione” dziki do życia w naturalnym środowisku. Nie udało nam się jednak zobaczyć tych wspaniałych zwierząt, gdyż zapewne wystraszyły się tak dużej ilości osób.

Rajd zakończył się na parkingu przy Ścieżce Przyrodniczo – Edukacyjnej „Raj dla grzybiarzy” w Leśnictwie Zacisze przy drodze Rosnowo – Wyszewo. W pobliżu, na wzgórzu o wysokości 85 m n.p.m., znajduje się przeciwpożarowa wieża obserwacyjna o wysokości 49 m. Największą atrakcją było wejście po krętych metalowych schodach o 227 stopniach na taras widokowy, skąd roztaczał się wspaniały widok na otaczające lasy oraz miejscowości, w tym również Koszalin.

Po zejściu z wieży można było wziąć udział w loterii przyrodniczej, w której nagrodami były sadzonki jodły.  Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyło się strzelanie z wiatrówki oraz rzucanie lotkami do tarczy.

Na zakończenie wręczone zostały dyplomy, odznaki turystyczne i nagrody w konkursach:

• Najlepsze wyniki w strzelaniu i nagrody otrzymali: Ola Pecyna absolwentka naszej szkoły, Mateusz Styczeń z kl. IIb, Kuba Kowalewski z kl. IIa, Zuzanna Woltmann z kl. III i Kacper Miklasinski z kl. IV. Nagrody pocieszenia otrzymały najmłodsze uczestniczki rajdu Lena Gołuchowska i Nikola Zimnicka z kl. 0.
  • Złote Siedmiomilowe Buty – otrzymał Mateusz Styczeń z kl. IIb;
  • Popularną OTP – Maja Gołuchowska z kl. IIb;
  • Małą Brązową – Zuzanna Woltmann z kl. III i Viktoria Mądry z kl. V;
  • Dyplom uczestnictwa odebrała Lena Gołuchowska i Nikola Zimnicka z kl. 0.

Aby pożegnać wszystkich uczestników rajdu, jeden z leśników zagrał na sygnałówce myśliwski sygnał pożegnania.

Dla naszej grupy rajdowej był to ostatni rajd w tym roku szkolnym. Spotkamy się znowu na turystycznym szlaku już we wrześniu. Zachęcam wszystkich do aktywnego i miłego spędzania wakacji oraz odwiedzania ciekawych miejsc.

Opiekun Szkolnego Koła Turystyczno – Krajoznawczego - Hanna Siegieda

„SIEDMIOMILOWE BUTY”2016